chcę otrzymywać wiadomości dla osób
profesjonalnie sprawujących opiekę nad kobietą w ciąży, podczas porodu i w połogu.

Partnerzy i sponsorzy:


Ruszamy z nowym projektem dla mam - cudzoziemek "Jestem mamą w Polsce"!

Potrzeba całej wsi, aby wychować dziecko – mówi afrykańskie przysłowie. To właśnie lokalna społeczność powinna wspierać w trudach macierzyństwa – dzielić się wiedzą, pomagać, uspokajać. Jak więc wygląda macierzyństwo mamy migrantki, przyjezdnej, cudzoziemki?…

dzieci

Projekt “Jestem mamą w Polsce” został wymyślony po to, by okazać wsparcie cudzoziemkom przygotowującym się do roli mamy oraz tym, które już zostały mamami. Podczas szkół rodzenia i spotkań dla młodych matek będziemy oswajać się ze zmianami, z jakimi wiąże się macierzyństwo, ale także służyć radą i informacją. Będziemy rozmawiać m. in. o pielęgnacji niemowlęcia, o przebiegu porodu, o realiach rodzenia w polskich szpitalach. Zajęcia będą prowadzone przez doświadczone psycholożki i położne.

W ramach projektu odbędą się również szkolenia dla położnych i lekarzy, którzy w swojej praktyce dedykowane jest położnym i lekarzom, którzy w swoje praktyce spotykają się z kobietami z różnych kultur.

 W programie szkolenia:

- Klitoridektomia - rodzaje obrzezania u kobiet
- Cudzoziemki rodzące w Polsce - kultury i kraje pochodzenia
- Aspekty prawne dotyczące narodzin dziecka w Polsce
- Ciąża, poród, połóg - struktura rodziny w różnych kulturach
- Psychologiczne i społeczne skutki migracji i uchodźstwa
- Komunikacja międzykulturowa na sali porodowej

Więcej na temat rekrutacji znajdziesz tu

Więcej informacji znajdziecie na stronie wielojęzycznego bloga www.mamawpolsce.wordpress.com

Wierzymy, że dzięki projektowi “Jestem mamą w Polsce” ułatwimy cudzoziemskim mamom wchodzenie w nową rolę – zaoferujemy im wsparcie, pomoc i rozmowę.

Zapraszamy! Grupy się cały czas rekrutują!

Z radością informujemy, że Ambasadorką Projektu została IFI UDE - producentka muzyczna, autorka tekstów i muzyki, wokalistka. Jest rtównież autorką książki dla dzieci "Zebra" - która porusza problem nietolerancji wśród dzieci. Ifi jest wegetarianką i spodziewa się pierwszego dziecka :)

Nominowana do nagrody Fryderyk 2014 za debiut roku.Dzięki wsparciu fanów wydała niezależnie debiutancką płytę (IFI UDE, 2013).

Ifi występowała na deskach takich festiwali jak: Open’er Festiwal, Fjúžn Festival (Słowacja), Art Geni Festival (Gruzja), Ethno JazzFestival, Festiwal Transkaukazja, itd.
Artystka współpracuje z uznanymi polskimi i zagranicznymi muzykami i producentami.

ifi

 

Projekt realizowany przez:

logo

logo ok

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz z budżetu państwa. 

 flaga UE

Najbardziej znana polska położna, Jeanette Kalyta, napisała książkę o sobie, swojej drodze zawodowej, przełamywaniu barier i dążeniu do "cudu narodzin"

mockup polozna white

„Położna. 3550 cudów narodzin” to autobiograficzna opowieść Jeannette Kalyty, najbardziej znanej polskiej położnej. Wzruszająca, momentami zabawna, głęboko prawdziwa historia jej życia i pracy. Niezwykły dokument cudu narodzin dziecka i mocny głos w społecznej dyskusji na temat podmiotowości kobiety w czasie porodu. Historie par i matek rodzących pod opieką Jeannette Kalyty wywołują żywe emocje i skłaniają do refleksji. To książka i dla rodziców, i tych, którzy chcą nimi zostać.


„Możemy rodzić odważnie. W zgodzie ze swoim ciałem, intuicją, naturą. Jeannette napisała książkę bardzo potrzebną. Piękną, prawdziwą, z serca. Żałuję, że nie przeczytałam jej wcześniej”.
Agnieszka Grochowska

„Opowieść Jeannette Kalyty to pozycja ciekawa i niekonwencjonalna. Pozwala czytelnikowi na własną refleksję dotyczącą porodów naturalnych i wskazań do wykonywania cesarskich cięć.
Autorka to fachowiec, profesjonalistka, a przede wszystkim człowiek bliski tym, którym służy i których wspiera. Gorąco polecam”.
Prof. dr hab. n. med. Ewa Dmoch-Gajzlerska

"Pod czułą opieką Jeannette narodziło się nie tylko wiele dzieci, ale i matek. Matek świadomych, rodzących bezpiecznie siłami natury, o co tak mądrze zabiega.
Przeczytajcie, a zrozumiecie, dlaczego moment bolesnego porodu uważam do dziś za jedno z najważniejszych i najbardziej mistycznych doświadczeń w moim życiu. Jej metody sprawiają, że każda kobieta ma szansę poczuć, iż nowatorska, acz naturalna idea, że Jeannette nie odbiera porodu, lecz go przyjmuje, się sprawdza. A przy okazji to też matka, i to dwójki dzieci, więc wszystkie nasze rozterki nie są jej obce."
Kayah

 

Zespół Fundacji również gorąco poleca ten wyjątkowy, bardzo osobisty zapis doświadczeń Jeanette Kalyty. Całym sercem wspierałyśmy i wspieramy odwagę położnych i ich wielki dar do wsłuchania się w kobietę. Czytajcie!

 

Już 22 maja premiera książki "Zawołajcie położną"!

Worth Zawolajcie polozna okladka

Książka "Zawołajcie położną" to wspomnienia Jennifer Worth — położnej z ubogiej dzielnicy East End w Londynie.


 „Wody odeszły!” — to okrzyk, który Jenny Lee niemal codziennie słyszy w słuchawce telefonu. Bez względu na porę dnia czy pogodę natychmiast wkłada swój uniform, bierze pod pachę skórzaną torbę, wsiada na rower i gna przez ulice Londynu, by dotrzeć do rodzącej. Tam potrzebne są jej umiejętności i spokój, wiedza i opanowanie.


Jenny to Jennifer Worth, brytyjska pisarska i pianistka, która przez ponad dwadzieścia lat pracowała jako położna. W młodości trafiła na praktykę do Nonnatus House, ośrodka sióstr anglikańskich, specjalizujących się w opiece pielęgniarskiej. Były to czasy powojenne, a zarazem czasy sprzed pigułki antykoncepcyjnej — pracy było więc co niemiara. Lekko ateizująca panna z dobrego domu, ucząc się zawodu, stopniowo zaczyna nabierać szacunku do sposobu życia, na jaki zdecydowały się siostry zakonne. Z podziwem patrzy też na siłę drzemiącą w jej podopiecznych.


Worth z precyzją i z poczuciem humoru uchwyciła realia robotniczej dzielnicy East End w Londynie. Po latach odżywa w niej ogromna radość z przyjścia na świat każdego dziecka, ale też strach towarzyszący porodom w czasach, gdy higiena i fachowa opieka medyczna nie były wcale oczywistością.


Worth własne wspomnienia spisała w trzech tomach. Zawołajcie położną (oryg. Call the Midwife) to pierwszy z nich. Na podstawie książki powstał serial BBC (reż. Heidi Thomas), który w Wielkiej Brytanii pobił wszelkie rekordy oglądalności. Na 2014 rok planowany jest kolejny sezon przygód rezolutnej dziewczyny, która niosąc pomoc młodym mamom odkrywa mizerię, ale też wielką siłę portowych londyńskich dzielnic w latach pięćdziesiątych.


Wielka Brytania wciąż mierzy się z kryzysem w położnictwie („Midwife Crisis”) — liczba położnych i pielęgniarek na Wyspach w ciągu ostatnich lat drastycznie spadła. Dziś otwarcie mówi się o niebagatelnej roli, jaką w debacie publicznej na temat sytuacji w służbie zdrowia odegrały wspomnienia Jennifer Worth i serial emitowany w BBC. Efekt? Liczba kobiet wstępujących do szkół pielęgniarskich powoli wzrasta.

 
Jennifer Worth (1935–2011) — szkoliła się na pielęgniarkę w Royal Berkishire Hospital, pracowała jako położna w londyńskich szpitalach: Elizabeth Garrettt Anderson Hospital, następnie w Marie Curie Hospital. W 1973 r. porzuciła pielęgniarstwo dla muzyki. Przez kolejnych 25 lat uczyła śpiewu i gry na fortepianie.

Weź udział w ogólnopolskim projekcie MLEKOTEKA już 27 maja!

logo mlekoteka

 

W Tygodniu Promocji Karmienia Piersią 26 maja - 01 czerwca 2014 roku w wielu miastach w Polsce (i na świecie!) odbędą się całodzienne akcje promujące karmienie mlekiem kobiecym. Na końcu tego artykułu podajemy wszystkie te miejsca i linki do informacji. Sprawdź, czy MLEKOTEKA odbędzie się w Twoim mieście i przybywaj!

A my serdecznie zapraszamy 27 maja 2014 do siedziby Fundacji Rodzić po Ludzku na naszą Mlekotekę! Zobaczcie, co w programie:

WARSZTATY:

9.00 - 10.45 "Jak długo karmić piersią?", Agata Aleksandrowicz

11.00 - 12.45 "Pozażywieniowe wartości karmienia piersią. Karmienie w adpocji", Magda Modlibowska

11.30 - 12.30 "Co współczesna kobieta wiedzieć powinna - profilaktyka pierwotna nowotworów.", Dorota Ołowska, Małgorzata Rejent

13.00 - 14.15 "Dieta mamy karmiącej", Katarzyna Masojada-Chotkowska

14.30 - 16.15 "Rozszerzanie diety metodą BLW", Małgorzata Jackowska

16.30 - 17.45 "Płodność i antykoncepcja a karmienie piersią", Agnieszka Rudzińska - Jobda

18.00 - 19.30 "Jak w spokoju i poczuciu bezpieczeństwa pożegnać się z karmieniem piersią?", Małgorzata Czarniecka

 

WARSZTATY DLA PROFESJONALISTÓW

9.00 - 11.00 "Karmienie mlekiem mamy od strony dziecka", Paweł Zawitkowski

18.00 - 20.00 "Jak wspierać kobietę, kiedy karmienie piersią sprawia trudności?", Tomasz Chodkowski

 

9.00 - 20.00 Indywidualne konsultacje z ekspertami

13.00 - 18.00 Bezpłatne masaże - ekipa masująca

 

Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

 

W TRAKCIE CAŁEGO DNIA BĘDZIEMY RÓWNIEŻ KRĘCIĆ FILM PROMUJĄCY KARMIENIE MLEKIEM MAMY!!!

Przedstawiamy naszych prowadzących!

 

tomasz chodkowski

Tomasz Chodkowski


"Patrząc na to jak moi trzej synowie (najmłodszy razem ze mną na zdjęciu) stawiają swoje mniej lub bardziej samodzielne kroki w życiu, nadziwić się nie mogę ile wyssali z mlekiem mamy - uśmiechu, sił, zdrowia, zadziwienia i chęci do życia, optymizmu i wiary w to, że wszystko ma jakiś sens, radości oraz wewnętrznego piękna i harmonii, empatii i wrażliwości. Od prawie dwudziestu lat odpowiadam za markę Medela Polska, dzięki temu miałem okazję poznać, wielokrotnie słuchać i rozmawiać z najwybitniejszymi naukowcami zajmującymi się mlekiem ludzkim oraz relacjami jakie się tworzą między dzieckiem, a całym światem w trakcie karmienia piersią. Oba te doświadczenia i to prywatne i to z życia zawodowego, sprawiają, że smutno mi bardzo żyć w kraju, w którym wsparcie dla tej metody wczesnego żywienia jest tak mizerne. Jeśli tylko mogę, dzielę się z ludźmi swoimi opiniami na ten temat, mając głęboką nadzieję, że ze wspólnej rozmowy wyniknie cos dobrego. Regularnie zdarza mi się kopać po kostkach naszych urzędników i w miarę skromnych możliwości nakłaniać ich do wdrażania zmian. Pomimo tego, że często czuję się w swoich działaniach dość samotny, nie tracę na razie poczucia sensu ich dalszego prowadzenia." Podczas MLEKOTEKI poprowadzi warsztat dla profesjonalistów
"Jak wspierać kobietę, kiedy karmienie piersią sprawia trudności?"


malgosia czarniecka

Małgorzata Czarniecka

Jej ciepły i miękki głos usłyszycie dzwoniąc do Fundacja Rodzić po Ludzku. To ona od wielu lat edukuje i pociesza kobiety w ciąży, młode mamy, wspiera w trakcie karmienia piersią.
Instruktorka masażu dziecięcego, od 1993 r. pracuje z kobietami oczekującymi dziecka - prowadziła szkołę rodzenia w Bielsku-Białej, od 1998 r. w Fundacji Rodzić po Ludzku prowadzi kurs masażu, zajmuje się również pracą z wolontariuszkami Fundacji, organizacją szkoleń dla położnych i dni otwartych dla rodziców.
27 maja poprowadzi spotkanie: "Jak w spokoju i poczuciu bezpieczeństwa pożegnać się z karmieniem piersią"

 

pawel zawitkowski

Paweł Zawitkowski

Fizjoterapeuta NDT-Bobath, specjalizuje się w terapii neurorozwojowej, oddechowej i terapii jedzenia. Konsultant Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie oraz Poradni Diagnostyki i Terapii Neurologicznej „POLEK”. Autor artykułów i publikacji na temat ruchowego i poznawczego rozwoju dziecka, w tym „Poradnika opieki i pielęgnacji małego dziecka”, książki i filmu „Co nieco o rozwoju dziecka” oraz już trzech książek i filmów z serii „Mamo, Tato co Ty na to?”. Od lat doradza rodzicom jak przez dotyk, ruch oraz zwariowane pomysły wspierać prawidłowy rozwój ich dzieci. Animator przedziwnych projektów, wielbiciel „medycznych” prowokacji, dobrej kuchni, książek, roweru, nart, kite’a i snu. Podczas MLEKOTEKI poprowadzi warsztat dla profesjonalistów.

 

magdalena modlibowskaMagdalena Modliborska

Jako wiceprezes Stowarzyszenie Dobrze Urodzenii krzewię ideę dobrych porodów, jako Coach Zdrowia prowadzę wykłady, warsztaty, indywidualne konsultacje w zakresie profilaktyki zdrowotnej dorosłych i dzieci, współpracuję jako ekspert w tym zakresie z różnymi portalami i periodykami. Włączam się w największe akcje ogólnopolskie dotyczące adopcji. Jestem też autorką poradnika dla rodziców Odczarować adopcję, gdzie opisuję pozytywnie adopcyjne narodziny. Jestem matką adopcyjną i zależy mi żeby pokazać społeczeństwu rzeczywisty obraz adopcji.  Wkrótce ukaże się kolejna książka mojego autorstwa „Odczarować poród”, bo jako matka biologiczna, rodząca naturalnie i w domu, też widzę sporo nieporozumień w tym zakresie i chcę pokazać kobietom jaką ja przeszłam ścieżkę uświadamiania sobie mocy jaką można dostać w porodzie. W obydwu kwestiach jest bardzo dużo do powiedzenia również w zakresie karmienia piersią. To temat tabu w adopcji, a wcale nie taki oczywisty w biologicznym macierzyństwie.

 

kasia masojada

Kasia Masojada-Chotkowska

(DOULA-MA), dyplomowana Doula, członkini Stowarzyszenia Doula w Polsce, Instruktorka Masażu Dziecięcego i Aktywnej Szkoły Rodzenia. Na codzień spełniona Żona i Mama Trójki, kobieta z misją. Wierzy, że pozytywny poród leży w mocy Każdej Kobiety. Wierzy w Mądrość Kobiecego Ciała, Instynktu i cudotwórczą moc Kręgów kobiecych. Wspiera kobiety i ich partnerów w okresie okołoporodowym prowadząc indywidualne spotkania i warsztaty przed-porodowe, towarzyszy w porodach, wspiera w pozytywnym rodzicielstwie. Współprowadzi spotkania w ramach międzynarodowej grupy wparcia Positive Birth Movement – Pozytywnie o Porodzie. Więcej na www.doulama.pl  . Na MLEKOTECE opowie nam o diecie matki karmiącej.

 

 

 

agnieszka rudzinska jobda

Agnieszka Rudzińska-Jobda

Edukatorka seksualna, doula (www.twojadoula.com) aktywnie wspierająca kobiety w ciąży, porodzie i połogu oraz początkach macierzyństwa. Zafascynowana mocą kobiet prowadzi warsztaty o dojrzewaniu dla matek i córek. Prywatnie matka czwórki dzieci, uzależniona od rukoli, książek, śpiewających kobiet. Ciągle w drodze, w zachwycie, w poszukiwaniu. 27 maja Podzieli się z nami wiedzą o płodności w trakcie karmienia piersią.

 

hafija

Agata Aleksandrowicz

Agata to kobieta z misją, matka laktacyjna blogosfery rodziców. Od trzech lat zajmuje się produkcją mleka. Można z nią porozmawiać o laktacji, rodzicielstwie bliskości PR i social media. Od niedawna zawodowo związana z wydawnictwem Mamania. Nocami słucha Audioslave i The White Buffalo.
Jest redaktorką najlepszego mainstreamowego bloga o karmieniu piersią www.hafija.pl  oraz Kwartalnik Laktacyjny. Dla Was i z Wami poprowadzi spotkanie o tym jak długo karmić dziecko piersią.

 

gosia jackowskaGosia Jackowska

Doula ze Stowarzyszenie DOULA w Polsce. Absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji warszawskiej SGGW. Wspiera w czasie porodu i w okresie okołoporodowym, doradza w kwestiach związanych z odżywianiem i dietą. Promotorka dobrego karmienia i dzieci i mam. Mama dwóch synów. Kocha gotowanie, gorzką czekoladę i kawę.
Gosia poprowadzi spotkanie dotyczące rozszerzania diety metodą BLW.

 

 

gosia darmas
Małgosia Darmas

Prawniczka, doula w Doulafit4u, promotorka karmienia piersią. Pozytywnie zakręcona na punkcie kobiet...i zawsze za nimi Aktywna w każdym sensie. Do tego niezwykle ciepła i radosna osoba!

Podczas Mlekoteki udzieli bezpłatnych porad prawnych.

 

 

 

 

 

 

Projekt MLEKOTEKA to inicjatywa promująca karmienie mlekiem kobiecym.

Kwestia karmienia noworodków, niemowląt i dzieci budzi wiele emocji. Niezależnie od przekonań wiadomym jest, że mleko mamy jest najlepszym pokarmem, jaki może dostać dziecko. Jednak nie zawsze kobiety mają wystarczającą wiedzę i odpowiednie wsparcie, by mogło się to udać.


Celem naszej akcji jest zwiększenie świadomości i wiedzy na temat wartości mleka kobiecego, promocja karmienia piersią, pokazanie, że karmienie naturalne to nie tylko jedzenie, rozwianie mitów i wątpliwości oraz integracja środowiska wspierającego karmienie piersią.

ORGANIZATORKI i IDEA:
Fundacja Rodzić po Ludzku
Maminiec - www.maminiec.eu
Doula dla Ciebie - www.douladlaciebie.pl


Nieważne, czy karmiłaś piersią, swoim mlekiem, czy mlekiem modyfikowanym, jesteśmy ciekawe Twoich doświadczeń. Przyjdź i podziel się swoimi historiami i wspomnieniami, weź udział w warsztatach edukacyjnych, atrakcjach towarzyszących wydarzeniu i spotkaniach.

Powiedz czym jest dla Ciebie karmienie piersią!

Spotkania maja charakter otwarty i bezpłatny, skierowane są do wszystkich bez względu na osobiste doświadczenia czy wybory. 

Są z nami 23 miasta! : Piaseczno, Białe Błota, Otwock, Wągrowiec, Londyn, Gdynia, Sopot, Bydgoszcz, Jabłonna, Białystok,  Zielona Góra,  Wrocław, Toruń,  Mińsk Mazowiecki, Rzeszów, Kraków, Zakopane, Warszawa, Szczecin, Bielsko-Biała, Poznań, Katowice i Śrem.  

Informacje o szczegółowych wydarzeniach w poszczególnych miastach znajdują się tu: https://www.facebook.com/Mlekoteka?fref=ts

ZAPRASZAMY!

BEZPIECZNY FOTEL? Kampania na rzecz dobrej opieki ginekologicznej

Grupa edukatorów seksualnych "Ponton" przeprowadziła w ramach kampanii na rzecz dobrej opieki ginekologicznej "Bezpieczny fotel?" badanie, którego celem było wzbogacenie wiedzy na temt wizyt ginekologicznych. Kampania Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton przy wsparciu Kampanii Przeciw Homofobii ma przyblizyc w szczególności perspektywę osób w wieku 12-25, pacjentek heteroseksualnych, LBTQ oraz z niepełnosprawnościami, zamieszkujących w Polsce.

"Wizyta w gabinecie ginekologicznym powinna mieć miejsce przynajmniej raz w roku. Czy taka jest rzeczywistość? Skoro efektywność cytologii zależy od jej skali, dlaczego nadal wiele dziewcząt i kobiet wstydzi się pójść na wizytę, a jeszcze więcej rezygnuje z kolejnych na długie lata? Czy naprawdę do
ginekologa/ginekolożki trzeba pójść dopiero wówczas, gdy dzieje się coś niepokojącego, wymagającego interwencji medycznej? Przeanalizowałyśmy dla was odpowiedzi 2501 osób.

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia zdrowie nie jest jedynie brakiem choroby czy niepełnosprawności, ale stanem całkowitego psychicznego, fizycznego i społecznego dobrostanu. Zgodnie z art. 68 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej prawo do ochrony zdrowia ma każda obywatelka i każdy obywatel kraju. Bez względu na wiek, rasę, płeć, wyznanie, narodowość, orientację seksualną czy tożsamość płciową – dostęp do rzetelnej i bezpiecznej opieki zdrowotnej jest prawem człowieka. Także zdrowie reprodukcyjne, które dotyczy procesów i funkcji reprodukcyjnych oraz układu rozrodczego na wszystkich etapach życia człowieka, stanowi istotny, choć często pomijany, element zdrowia ogólnego każdej istoty ludzkiej.


Niestety, chodzenie na wizytydoginekologa/ginekolożki nadal nie jest traktowanejako przejaw troski o własne zdrowie, ale często jako „zło konieczne”. Niektórym wydaje się, że świadczy ono o tym, że kobieta „źle się prowadzi”. "

Zachęcamy do przeczytania całości raportu z badania, który znajduje sie tu: http://ponton.org.pl/pl/raport/bezpieczny-fotelraport-o-opiece-ginekologicznej-w-polsce

plakat bezpiecznyfotel

Wyjątkowa książka o położnych "Mundra" Sylwia Szwed

Z radością informujemy, że objęłysmy matronatem wyjątkową książkę pt. "Mundra" Sylwii Szwed, którą gorąco polecamy!

"Mundra to zapis dziesięciu rozmów z położnymi. Najstarsza ma ponad dziewięćdziesiąt lat i pierwsze porody przyjmowała podczas II wojny światowej, najmłodsza – dwadzieścia sześć i pracowała w szpitalu w Tanzanii. Należą do różnych środowisk, mają odmienne doświadczenia i światopogląd. Opowiadają o cudzie narodzin, o ogromnej sile, którą natura obdarzyła każdą matkę, ale także o ciemnej stronie swojego zawodu – poronieniach, aborcjach, powikłaniach okołoporodowych, przemocy wobec rodzących. Poruszają wiele aktualnych i kontrowersyjnych tematów – problem medykalizacji porodu, odejścia od natury, cesarskiego cięcia na życzenie czy zapłodnienia in vitro.

To książka o mundrości natury i kulturowej sile kobiety."

mundra okładka

23.04.2014 - Zapraszamy na Dzień Otwarty w Fundacji!

W kwietniowym programie:

17.30-19.45
Ból w porodzie - po co jest i jak sobie z nim radzić?

Prowadzą:
Izabela Frankowska, fizjoterapeutka i kosmetyczka. Doula, promotorka karmienia piersią, Instruktorka Aktywnej Szkoły Rodzenia, od ok. 8 lat zajmuje się masażem, a w szczególności pracą z kobietą w ciąży, prowadzi warsztaty o tematyce okołoporodowej, uczy rodziców masażu dziecka.


Izabela Sztandera - doula i doradca macierzyński, mamą 3 dzieci. Wspiera rodziców w pierwszym roku nowo narodzonego życia.


19.45-20.30
Mamy Prawa mamy- o prawach pacjenta i Standardach Opieki Okołoporodowej.
Mały niezbędnik Prawny.

Prowadzą:
Joanna Pietrusiewicz- prezeska Fundacji, instruktorka w szkole rodzenia. Od kilkunastu lat przygotowuje pary do porodów.

Małgorzata Darmas- prawniczka, Doula, instruktorka Bokwa@ fitness


Wszystkie spotkania są bezpłatne!
Nie trzeba się zapisywać.
Przyjdź lub przekaż informację innym!
Zapraszamy 23 kwietnia 2014
Adres Fundacji: Ul. Nowolipie 13/15

Zobaczcie, jak było na poprzednich Dniach Otwartych!

DSC 4604

DSC 4613

DSC 4638

DSC 4644

DSC 4647

DSC 4680

Obraz 216

Obraz 239

Warsztaty dla blogerek - fotorelacja i rekrutacja na nastepny!

W ostatni wtorek, 25.03.2014r. odbyły sie w Fundacji wyjątkowe dla nas warsztaty dla blogerek. Miałyśmy okazję porozmawiać, wymienić dobrą energię, było sporo wzruszeń i emocji. Dziękujemy:

Ani Warzybok www.dziecieceklimaty.pl ,Alicji Leszczyńskiej www.poliszmamidzieciole.pl , Agacie Aleksandrowicz www.hafija.pl  , Joannie Jankowskiej www.mifufu.pl i Asi Górskiej www.wypaplani.pl za ten czas i dobre słowa. Mamy nadzieję, że wiedza na temat opieki okołopordoowej w Polsce, którą starałyśmy sie Wam przekazać, będzie przydatna. Mamy nadzieję, ba, wiemy o tym, że razem możemy więcej!

Dla tych z Was, które nie mogły do nas wczoraj dotrzeć i dla wszystkich innych kobiet, które piszą blogi a tematyka okołoporodowa jest im wyjątkowo bliska, mamy dobrą wiadomość - w niedługim czasie planujemy kolejny taki warsztat! Jeśli jesteście zainteresowane wzięciem w nim udziału, wyślijcie zgłoszenie (kilka słów o sobie i adres www bloga) na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. Zapraszamy!

A teraz kilka zdjęć ze spotkania:

 

 

5

4

6

7

8

9

10

11

12

13

17

18

19

 

Pismo do Ministra Zdrowia ws. refundacji porodów w warunkach pozaszpitalnych

12 marca 2014 wysłaliśmy do Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza pismo ws. refundacji porodów w warunkach pozaszpitalnych.

Poniżej fragment listu:
Odpowiednia opieka nad kobietą w okresie ciąży, porodu i połogu wpisana w prawo pacjentek do wyboru miejsca porodu (w warunkach szpitalnych lub pozaszpitalnych), będzie w Rzeczpospolitej Polskiej rzeczywista i powszechna tylko wtedy, gdy państwo zapewni na ten cel środki pieniężne, a także zagwarantuje odpowiednie procedury i zaplecze medyczne pozwalające na realizację przepisów prawa. Aktualne realia wywiązywania się państwa z realizacji przedmiotowego prawa nie odpowiadają standardom przestrzegania prawa, co więcej – bezczynność w tym zakresie jest jego łamaniem.

Kierując na Pana ręce niniejsze pismo oczekujemy, iż jako Minister Zdrowia podejmie Pan niezwłoczne działania na rzecz pełnego wdrożenia Rozporządzenia z dnia 20 września 2012 roku, tak aby prawo do wyboru miejsca porodu stało się prawem realnym, powszechnym, zaś odpowiednia opieka nad kobietą w okresie porodu była realizowana także w warunkach pozaszpitalnych.”

Do pisma dołączyłyśmy petycje podpisana przez 612 osób. W tym m.in.:
1.    prof. dr hab. Danuta Hübner
2.    dr Barbara Labuda
3.    prof. dr hab. Małgorzata Fuszera
4.    dr Ewa Osiatyńska -Woydyło
5.    prof. dr hab. Eleonora Zielińska
6.    prof. UW dr hab. Magdalena Środa
7.    dr hab. Monika Płatek
8.    Piotr Pacewicz
9.    Wanda Nowicka
10.    dr Agnieszka Graff
11.    Agnieszka Grzybek
12.    Marek Zieliński
13.    Krystyna Kacpura

tu przeczytasz pełny tekst listu

Odpowiedź na zarzuty prof. dr hab. med. Stanisława Radowickiego, krajowego konsultanta ds. ginekologii i położnictwa ws. rzetelności przeprowadzonego przez Fundację w latach 2012/2013 monitoringu.

W związku z zarzutami prof. dr hab. med. Stanisława Radowickiego – krajowego konsultanta ds. ginekologii i położnictwa dot. naszej odmowy ujawnienia nazw placówek i zachowania anonimowości szpitali (Polityka, nr. 9 (2947) w Raporcie z monitoringu wdrażania nowych Standardów Okołoporodowych w wybranych placówkach woj. mazowieckiego, który Fundacja Rodzić po Ludzku przeprowadziła w ramach programu Fundacji Batorego „Demokracja w działaniu” w okresie od 09.2012 - 03.2013, czujemy głęboką potrzebę, aby opisać nasze oficjalne stanowisko w tej sprawie.


Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest szeroko pojęta jawność w działaniach strażniczych, do których należy przeprowadzanie monitoringu. Wiemy również, że analiza sytuacji w 10 wybranych placówkach woj. mazowieckiego może być tylko wstępną diagnozą sytuacji i nakreślać pewne tendencje lub wskazywać na ewentualne trudności – w tym szczególnym przypadku ws. wdrażania Standardów Opieki Okołoporodowej w polskich szpitalach.

W ramach przeprowadzonego monitoringu nie wnioskowaliśmy o udostępnienie informacji publicznej, ale przeprowadzaliśmy pogłębione wywiady z personelem medycznym danych 10 placówek. Wybraliśmy tę metodę, ponieważ uznaliśmy, że tylko w taki sposób możemy rzetelnie sprawdzić stopień wdrażania zapisów nowego rozporządzenia. W tym szczególnym przypadku, zdecydowaliśmy się odstąpić od podawania nazw monitorowanych instytucji.


Działamy w interesie publicznym i nie mamy na celu wytykania błędów i szukania kozła ofiarnego. Zależy nam na tym, aby dobre prawo, jakim jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia, zostało wdrożone i osiągało swój zamierzony CEL – ZMNIEJSZENIE MEDYKALIZACJI PORODÓW W POLSCE.

Proponujemy, aby rekomendacje zamieszczone w raporcie z naszego monitoringu zostały potraktowane poważnie i posłużyły krajowym konsultantom i Ministerstwu Zdrowia jako wysunięte na podstawie rzetelnego badania i przygotowane w jak najlepszej wierze wskazówki dot. poprawy niskiego poziomu – jak pokazują ostatnie tragiczne wydarzenia – opieki okołoporodowej w Polsce. Niech będą one przesłanką do głębszej analizy sytuacji na oddziałach położniczych i noworodkowych.


W związku z powyższym cieszy nas deklaracja Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza z dnia 28.01.2014 r., że wszystkie oddziały położnicze i neonatologiczne zostaną poddane kontroli. Wierzymy, że zostanie ona przeprowadzona rzetelnie i za pomocą starannie przygotowanych narzędzi badawczych.

Czytaj o wynikach naszego monitoringu.

Link do pełnego tekstu raportu.

Komentarz Fundacji ws. tragicznych wydarzeń we Włocławku i planowanych kontroli oddziałów ginekologiczno - połozniczych i noworodkowych.

sasakawa copy

sasakawa copy

sasakawa copy

jeden procent

konferencje2016.jpg

kobiety mowia www

zorganizuj pokaz filmu zielony

baza porodowek

sasakawa copy

raporty red

iconka zamow publikacje

iconka lektury obowiazkowe